Toyota Research Institute (TRI) planuje przyspieszyć opracowywanie nowych materiałów dla przemysłu. Będą one wykorzystane m.in. do stworzenia wydajniejszych katalizatorów do napędów na wodorowe ogniwa paliwowe. W perspektywie są też badania nad bateriami, wychwytywaniem CO2 z powietrza czy fotowoltaiką. W tym wszystkim TRI pomoże sztuczna inteligencja.
Toyota Research Institute przy współpracy z Uniwersytetem Northwestern w Chicago planuje opracować nowe materiały, które pozwolą przyspieszyć dekarbonizację gospodarki. Naukowcy opracowali już zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji, który będzie poszukiwał nowych technologii materiałowych, korzystając Megabiblioteki substancji nieorganicznych stworzonej na Uniwersytecie Northwestern.
Dzięki połączeniu ogromnej bazy informacji o chemii nieorganicznej z nowym algorytmem uczenia maszynowego zautomatyzowane zostanie poszukiwanie nanomateriałów według wielu różnych kryteriów naraz, np. pod względem surowców potrzebnych do ich produkcji czy właściwości fizycznych i chemicznych. To wielkie ułatwienie w porównaniu z opartą na eksperymentach metodą prób i błędów stosowaną zazwyczaj.