W fabryce Toyoty w Czechach wyprodukowano pierwszą Toyotę Aygo X

Samochód został już odebrany przez nowego właściciela

2022-04-20

W marcu 2022 roku Toyota Motor Manufacturing Czech (TMMCZ) rozpoczęła produkcję nowego miejskiego crossovera Aygo X. Pierwszy egzemplarz właśnie trafił do nowego właściciela. W rozbudowę fabryki w Kolinie i przygotowanie jej do produkcji samochodów na platformie GA-B (Yaris, Aygo X) Toyota zainwestowała ponad 180 mln euro.

Jako pierwsi nowy model w ramach przedsprzedaży zarezerwowali Państwo Kročilowie z Moraw. Kluczyki do nowego Aygo X wręczył im Matt Harrison, prezydent i CEO Toyota Motor Europe. Uroczyste przekazanie odbyło się w fabryce Toyoty w czeskim Kolinie.

„Od samego początku swojego istnienia Toyota koncentruje się na dostarczaniu klientom przystępnych, niezawodnych i wydajnych samochodów. Aygo X to najtańsze auto w naszej gamie, o wyróżniającej się stylistyce i wyjątkowym charakterze. Ponadto wyposażyliśmy je w najnowocześniejsze technologie, jakich oczekują europejscy klienci” – podkreślił Matt Harrison.

Pierwsza Toyota Aygo X wyprodukowana w fabryce Toyoty w Czechach

Aygo X powstaje w fabryce Toyota Motor Manufacturing Czech (TMMCZ), w której montowany jest także Yaris czwartej generacji. Konstrukcja i stylistyka nowego crossovera została stworzona z myślą o europejskich klientach w europejskim studiu projektowym Toyoty ED2 w Nicei oraz w Brukseli. Aygo X to trzecia generacja małej miejskiej Toyoty, opracowana na platformie GA-B w architekturze TNGA (Toyota New Global Architecture).

Nowy miejski crossover Toyoty został wyposażony w najnowsze technologie, w tym systemy bezpieczeństwa czynnego i wsparcia kierowcy Toyota Safety Sense 2.5. Rozwiązania te po raz pierwszy w segmencie A są dostępne w standardzie we wszystkich wersjach.

Do podstawowego wyposażenia należą także światła do jazdy dziennej w technologii LED, co najmniej 6 poduszek powietrznych i 17'' felgi. Auto dostępne jest także z systemem multimedialnym nowej generacji Toyota Smart Connect® ze stałym połączeniem z internetem, nawigacją z mapami online, interfejsami Android Auto™ i Apple CarPlay* oraz z usługami łączności Toyota Connected Car.

Pierwsza Toyota Aygo X wyprodukowana w fabryce Toyoty w Czechach

Samochód jest napędzany produkowanym w Polsce, oszczędnym, 3-cylindrowym silnikiem o pojemności 1,0 l i mocy 72 KM. Do wyboru jest manualna lub automatyczna skrzynia biegów.

Nowoczesne technologie produkcji w TMMCZ

„W uruchomienie produkcji nowego Aygo X i nowego Yarisa w fabryce TMMCZ zainwestowaliśmy ponad 180 mln euro. Rozbudowaliśmy zakład w Kolinie o nowe obiekty i zupełnie nowe wyposażenie, opracowane w technologii TNGA. Udało nam się przeprowadzić modernizację zakładu pomimo pandemii, blokady Kanału Sueskiego i zaburzeń łańcuchów dostaw” – z dumą zaznaczył Koreatsu Aoki, prezydent Toyota Motor Manufacturing Czech Republic w Kolinie.

* Apple CarPlay jest znakiem towarowym Apple Inc.

Dowiedz się więcej

Fuji Motorsports Forest Fuji Motorsports Forest Nowe centrum sportów motorowych Nowa sportowa Toyota z linii GR Nowa sportowa Toyota z linii GR Światowa premiera Adecco modernizuje swoją flotę Adecco modernizuje swoją flotę Stawia na hybrydowe Corolle Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Dowiedz się więcej GR Supra z manualną skrzynią biegów GR Supra z manualną skrzynią biegów Nowość od TOYOTA GAZOO Racing Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Zestawienie portalu focus2move.com Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Niskoemisyjna flota Toyoty Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Dowiedz się więcej PROACE CITY Electric PROACE CITY Electric Nowy furgon już dostępny w polskich salonach 20. rocznica uruchomienia produkcji 20. rocznica uruchomienia produkcji Toyota w Polsce Sportowa Toyota GR Corolla Sportowa Toyota GR Corolla Światowa premiera Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Sprawdź szczegóły